به مناسبت بزرگداشت مقام معلم؛از 32 مدرس نمونه و استاد بازنشسته دانشگاه تبریز تجلیل شد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰ | ۱۶:۴۷ کد : ۱۱۱۶ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۴۶۶
به مناسبت بزرگداشت مقام معلم در دانشگاه تبریز از 7 استاد بازنشسته سال 89، 19 مدرس نمونه و 6 کارشناس نمونه این دانشگاه تجلیل به عمل آمد.

به مناسبت بزرگداشت مقام معلم در دانشگاه تبریز از 7 استاد بازنشسته سال 89،  19 مدرس نمونه و 6 کارشناس نمونه این دانشگاه تجلیل به عمل آمد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، استاندار آذربایجان­شرقی در این مراسم با اشاره به ویژگی­های بارز شغل ﻣﻌﻠﻤﯽ از آن به عنوان ﺷﻐﻞ اﻧﺒﯿﺎء یاد کرد و گفت: معلمی کار مقدسی است که از شئون الهی محسوب می­شود بطوری که این قشر با تعلیم و تربیت انسان­ها نقش تعیین کننده­ای در جامعه بر عهده دارند.
دکتر احمد علیرضا بیگی نقش معلمان را در توانمندسازی انسان­های با ایمان و با عزت را برای تعالی و پیشرفت کشورمان در عرصه های مهم حیاتی خواند و گفت: کار معلمان در عرصه تعلیم و تربیت ستودنی است چرا که تکامل بشری حاصل مجاهدت‌های این قشر است که با هدایت و راهنمایی درست، انسان­ها را از جهل و نادانی به راه راست هدایت می­کنند تا آنان به مسیر گمراهی کشیده نشوند.
وی در ادامه با بیان اینکه پیشرفت و درخشش کشورمان در عرصه­های مختلف همواره موجب خشم دشمنان می­شود، یادآور شد: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با ترفندهای می­خواهند مانع پیشرفت ایران اسلامی در عرصه­های مختلف شوند، اما همه این توطئه­ها وسنگ اندازی ها موجب ایجاد انگیزه فراوان و تلاش مجامع علمی و دانشگاهی کشورمان شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه ساختن ایران عزیز همواره مورد ستیز کج اندیشان قرار داشته و دشمنان این  نظام به همین دلیل در طول تاریخ در مرحله اول معلمان را مورد هدف قرار داده اند، گفت: این موضوع اهمیت و جایگاه مقام معلمان  را می رساند که دشمنان با ترور و شهید کردن اساتید دانشگاه می­خواهند مانع روند رو به رشد کشورمان شوند که این حاکی از درماندگی آنان در مقابل توسعه علمی ایران است.
رییس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم معلمان را منادی زندگی در مدار دانایی و علم همراه با ایمان عنوان کرد و گفت: معلمان با آموختن، تعلیم و تربیت انسان­ها موجب زودن جهل و سعادت انسانها شده است.
دکتر سید محمدتقی علوی با بیان اینکه نشاط، شادابی و پیشرفت دانشگاه تبریز در سایه تلاش اساتید و دانشگاهیان این دانشگاه به دست آمده است، گفت: اساتید دانشگاه تبریز با احساس مسئولیت، وحدت، برادری و انجام وظیفه سهم تاریخی خود را در راه اعتلای این دانشگاه ایفا کرده و موجب عزت و اقتدار این دانشگاه می­شوند.
وی در ادامه با بیان این اینکه کوشش همه دانشگاهیان این دانشگاه و به خصوص اساتید این دانشگاه برای اعتلای و پیشرفت و تبدیل شدن این دانشگاه به دومین دانشگاه جامع کشور باید همچنان ادامه داشته باشد، یادآور شد: ظرفیت های زیادی در این دانشگاه وجود دارد که باید از این پتانسیل­ها برای توسعه و پیشرفت منطقه و کشورمان در عرصه های مختلف استفاده شود.
دکتر علوی داشتن برنامه­ریزی استراتژیک برای حرکت به رو جلو دانشگاه­ها در عرصه های مختلف را ضروری خواند و افزود: با تدوین چشم انداز، برنامه­ریزی درست ، شناخت ضعف و قوت، شناسایی نیازها و تلاش وافر می­توان رسالت اصلی دانشگاه را عملی ساخت.
وی ارتقای کیفیت فعالیت­های آموزشی و پژوهشی، افزایش سطح همکاری، ایجاد محیط مناسب برای تربیت نیروی انسانی ماهر، متخصص، خلاق و نوآور، توسعه منابع مالی پایدار، توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی، تاسیس پژوهشکده با توجه به نیاز منطقه و کشور، تقویت و توسعه رشته­های علوم انسانی، حذف رشته­های زاید، ایجاد رشته­های جدید با توجه به نیاز جامعه، تخصیص بودجه بر اساس اولویت ها و نیازها، تبیین فرصت ها و تهدیدها، تعیین اقداماتی که دانشگاه باید انجام بدهد و ندهد و نیز استفاده از تمامی ظرفیت­ها و پتانسیل های این دانشگاه برای توسعه و پیشرفت منطقه و کشورمان در عرصه های مختلف را از جمله برنامه ها و اهداف مهم این دانشگاه عنوان کرد و با اشاره به موقعیت استراتژیک استان آذربایجان شرقی در منطقه یادآور شد: این استان از ظرفیت­های علمی و دانشگاهی بالایی برخوردار است که با استفاده از آن و مشترکاتی که با کشورهای همجوار داریم می­توانیم برای جذب دانشجویان کشورهای منطقه و صدور فرهنگ و علوم به این کشورها نقش تعیین کننده­ای داشته باشیم.
رییس دانشگاه تبریز در ادامه فعالیت اساتید دانشگاه­ها و معلمان را برای رسیدن به سند چشم انداز کشورمان به مقام اول علمی و فناوری منطقه تعیین­کننده ذکر کرد و افزود: امروز دشمنان با ترفندهای مختلف ما وابسته آنان باشیم که بدین لحاظ در شرایط فعلی باید بیش از گذشته برای سربلندی کشورمان تلاش کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این مراسم طی سخنانی با تجلیل از مقام معلم گفت: اساتید رکن اصلی دانشگاه هستند و هیئت رییسه و سایر مسئولان در جهت ارتقای جایگاه این رکن تلاش وافی دارند
دکتررجب ایزدی  جایگاه علم و دانش را در تعالیم اسلام مورد اشاره داد و گفت: دنیا اکنون در قرن بیستم به این نکته رسیده است که دانایی، توانایی را در پی دارد اما دین اسلام قرن­ها پیش بر این نکته اشاره داشته است.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، دین اسلام را دانایی محور خواند و گفت: اسلام همواره اهمیت ویژه ای به امر آموزش داشته و همگان را به آموزش تشویق و ترغیب می­کند که قطعا در این میان مقام معلم، استاد وکسی که می­آموزد درآن از مرتبه ارزشمندی برخوردار است.
یادآور می­شود؛ در پایان این مراسم از  7 استاد بازنشسته سال 89،  19 مدرس نمونه و 6 کارشناس نمونه  تجلیل به عمل آمد.

 


نظر شما :